Uchwała Nr XXII/178/05

Rady Miejskiej w Dobrej

z dnia 28 grudnia 2005 r.

 

w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji na realizację zadań, sposobu jej rozliczenia oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na rok 2006.

 

 

 

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) art. 118 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz.148 ze zmianami) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz.873 ze zmianami)

Rada Miejska w Dobrej uchwala co następuje:

 

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

 

§1

Uchwała określa:

1.             Tryb postępowania o udzielenie dotacji na realizację zadań, w tym:

a)       tryb składania wniosków o udzielenie dotacji;

b)        tryb przekazywania dotacji;

1.             Sposób rozliczenia dotacji.

2.             Sposób kontroli wykonywania zadań zleconych.

3.             Treść wniosku o udzielenie dotacji, umowy oraz sprawozdania z realizacji zadania zleconego.

§2

Ilekroć w uchwale mowa o:

1.             Burmistrzu – rozumie się przez to Burmistrza Dobrej;

2.             Komisji Konkursowej – rozumie się przez to Komisję Konkursową powołaną przez Burmistrza Dobrej.

3.             Gminie – rozumie się przez to Gminę Dobra, jako podmiot zlecający zadania i udzielający dotacji;

4.             Podmiocie (wnioskodawcy) – należy przez to rozumieć osoby prawne lub jednostki nie posiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie ustawy, nie będące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych nie działających w celu osiągnięcia zysku, w tym fundacje i stowarzyszenia, a także osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa i innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności, sumienia i wyznania, jeżeli ich celem stosunkowe obejmują prowadzenia działalności pożytku publicznego oraz stowarzyszenia je3dnostek samorządu terytorialnego;

5.             Zadaniach – należy rozumieć przez to inne niż określone w ustawie                 z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) zadania publiczne Gminy.

§ 3

Gmina Dobra zlecająca zadanie udziela dotacji na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań, stosownie do ustalonych priorytetów oraz            w ramach posiadanych środków finansowych, w szczególności na zadania:

1.             Zawarte w kierunkach działań Burmistrza w danym roku;

2.             Zawarte w programie współpracy Gminy  Dobra z organizacjami pozarządowymi w danym roku;

3.             Ujęte w opracowanych i wdrażanych programach lokalnych, gospodarczych lub inwestycyjnych;

4.             W zakresie oceny stanu, efektywności a także koordynacji niektórych działań.

 

 

ROZDZIAŁ II

TRYB POSTĘPOWANIA O UDZIELENIE DOTACJI

 

§ 4

Podmiot może złożyć do Burmistrza wniosek o udzielenie dotacji na realizację zadań, zwany dalej „wnioskiem”:

1)            z własnej inicjatywy;

2)            w odpowiedzi na ogłoszenie, o którym mowa w §6 niniejszej uchwały.

§ 5

Wniosek należy składać na formularzu, którego wzór stanowi załącznik 1 do Rozporządzenia ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2003r. Nr 193, poz. 1891) w formie pisemnej w zamkniętych kopertach z napisem „Konkurs na realizację zadania publicznego (nr i rodzaj zadania)” w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Dobrej, Plac Wojska Polskiego 10, 62 – 730 Dobra lub w pokoju nr 11.

§ 6

1.             Oferta wraz z wymaganymi załącznikami winna być wypełniona czytelnie, poprawnie i kompletnie.

2.             Wnioskodawca, który składa kilka ofert w konkursie powinien złożyć każdą ofertę w zamkniętej kopercie, z odrębnym kompletem załączników.

3.             Kwota przyznanej dotacji może być niższa od wnioskowanej kwoty.

4.             Wszystkich informacji związanych z konkursem udziela pracownik Urzędu Miejskiego w Dobrej ds. organizacji pozarządowych, osób niepełnosprawnych, pozyskiwania środków, pożytku publicznego, promocji gminy i współpracy z mediami. Telefoniczną informacje można uzyskać pod nr tel. (063) 279 90 11 wew. 29.  

5.             Burmistrz Dobrej zastrzega sobie prawo odwołania konkursu ofert w całości lub części oraz przedłużania terminu składania wniosków.

 

§ 7

1.             Burmistrz ogłasza ze stosownym wyprzedzeniem informację (konkurs) o możliwości składania wniosków.

2.             Ogłoszenie o którym mowa w §7 ust.1 powinno zawierać dane:

a)         rodzaj zadania;

b)          wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania;

c)          trybie postępowania o udzielenie dotacji na realizacje zadania;

d)          terminach i warunkach realizacji zadania;

e)         terminie, trybie i kryteriach stosowanych przy dokonywaniu wyboru podmiotu;

3.             Ogłoszenie o którym mowa w § 7 ust. 1 powinno zamieszczone być                      w Biuletynie Informacji Publicznej a także w siedzibie Urzędu Miejskiego               w Dobrej w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń. Ogłoszenie może także nastąpić w inny sposób zwyczajowo przyjęty.

 

§ 8

Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się w szczególności:

1.             Znaczenie zadania dla realizowanych kierunków i celów;

2.             Ocenę możliwości realizacji zdania przez podmiot (wnioskodawcę) przy uwzględnieniu podanych informacji;

3.             Ocenę przedstawionej we wniosku kalkulacji kosztów realizacji zadania oraz udziału środków własnych ( rzeczowych, kadrowych, finansowych);

4.             Analizę i ocenę wykonania zadania zleconego w okresach poprzednich z uwzględnieniem rzetelności wykonania, terminowości oraz sposobu rozliczenia otrzymanej dotacji na realizację zadania;

5.             Dotychczasową współpracę przy realizacji zadań zleconych podmiotowi;

6.             Wysokość środków publicznych, które są przeznaczone na realizację zadania;

7.             Innowacyjność i nowoczesność realizacji zadania;

§ 9

Burmistrz może wyznaczyć osoby upoważnione działające w jego imieniu do przyjmowania składanych wniosków oraz powołać zespół opiniujący wnioski (Komisja Konkursowa) w celu przedłożenia propozycji wyboru podmiotu, któremu Gmina Dobra zaproponuje zlecenie zadania i udzielenie dotacji na finansowanie lub dofinansowanie jego realizacji.

§ 10

W terminie do 30 dni po upływie terminu składania wniosków Burmistrz ogłasza wyniki konkursu na stronach Biuletynu Informacji Publicznej,                     w siedzibie Urzędu Miejskiego w miejscu wyznaczonym do umieszczania ogłoszeń lub w innym miejscu zapewniając dostęp podmiotów zainteresowanych.

§ 11

1.             Wniosek zaakceptowany przez Burmistrza stanowi podstawę do zawarcia umowy o udzielenie dotacji na realizację zadania, zwanej dalej „umową”.

2.             Umowa powinna zawierać w szczególności:

a)         szczegółowy opis zadania i terminy jego realizacji,

b)          kwotę dotacji oraz tryb przekazania środków,

c)          klauzulę o niedopuszczalności przenoszenia praw i obowiązków strony na osoby trzecie,

d)          zobowiązanie wnioskodawcy do wykorzystania środków z dotacji wyłącznie na cele określone w umowie,

e)         określenie warunków zmiany zakresu rzeczowego zadania w trakcie obowiązywania umowy,

f)           zobowiązania wnioskodawcy do prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa oraz wyodrębnionej ewidencji księgowej środków z dotacji,

g)          zobowiązania wnioskodawcy do poddania się kontroli realizowanej przez organ udzielający dotacji,

h)         zobowiązania wnioskodawcy do przedłożenia w określonych terminach i zakresie rozliczenia zadania (częściowego i końcowego) oraz zwrotu środków z dotacji w przypadku niewykonania zadania w części lub w całości albo wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem,

i)           klauzulę o możliwości rozwiązania umowy,

3.             Zakres rzeczowy zadania określony w umowie strony mogą                                w uzasadnionych przypadkach zmienić aneksem do umowy.

 

 

ROZDZIAŁ III

SPOSÓB ROZLICZENIA DOTACJI

 

§12

1.             Jeżeli przy realizacji zadania zostaną osiągnięte dochody nieprzewidziane w umowie, podmiot jest obowiązany do powiadomienia Burmistrza i przedstawienia propozycji ich zagospodarowania.

2.             Po rozpatrzeniu propozycji podmiotu strony mogą w formie aneksu do umowy rozszerzyć zakres rzeczowy zadania albo odpowiednio zmniejszyć kwotę dotacji.

 

§13

Dotacje są przekazywane na rachunek bankowy podmiotu w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania, w przypadku inwestycji- po przedstawieniu zaakceptowanych przez podmiot faktur lub rachunków.

§ 14

Podmiot jest obowiązany do przedstawienia Burmistrzowi merytoryczno- finansowego sprawozdania z wykonania zadania, na zasadach określonych  w umowie.

 § 15

Sprawozdanie winno być sporządzone na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003r. (Dz. U. z 2003r.Nr 193, póz.1891) w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania w wykonania tego zadania w zamkniętych kopertach z napisem „Konkurs na realizację zadań pożytku publicznego… (nr i rodzaj zadania)” w siedzibie Urzędu Miejskiego w Dobrej, Plac Wojska Polskiego 10 w sekretariacie lub w pokoju nr 11, w terminie podanym w ogłoszeniu lub w terminie podanym w umowie.

§ 16

1.             W przypadku niewykonania lub częściowego niewykonania zadania dotacja podlega zwrotowi na rachunek Gminy w części proporcjonalnej do stopnia niewykonania zadania wynikającego z umowy, w przypadku inwestycji- podlegają całkowitemu zwrotowi.

2.             Niewykorzystana dotacja podlega zwrotowi na rachunek budżetu Gminy w terminie 7 dni od dnia zakończenia finansowania zobowiązań związanych z realizacją zadania, a w przypadku inwestycji- nie później niż w terminie 50 dni od daty odbioru końcowego inwestycji.

3.             Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi na rachunek Gminy nie później niż do dnia 28 lutego następnego roku wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od daty stwierdzenia wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem.

4.             Podmiot, który wykorzysta dotację niezgodnie z przeznaczeniem nie może otrzymać dotacji na realizację zadania przez kolejne trzy lata.

5.             W przypadku nie wywiązania się z zawartej umowy Burmistrz zastrzega sobie prawo do cofnięcia dotacji.

 

 

ROZDZIAŁ IV

SPOSÓB KONTROLI

 

§ 17

1.             Burmistrz lub osoba upoważniona przez Burmistrza, a także powołana Komisja Konkursowa jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli i oceny realizacji zadania.

2.             Kontroli podlega w szczególności:

a)         przebieg i sposób realizacji zadania;

b)          wykorzystanie dotacji;

c)          sposób prowadzenia dokumentacji;

d)          prawidłowość rozliczeń;

3.             Podmiot jest zobowiązany na żądanie Burmistrza lub przedstawicieli Burmistrza do udzielania ustnych lub pisemnych wyjaśnień oraz informacji, jak również udostępnienia dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.

4.             Ustalenia kontroli przedstawione są w protokole pokontrolnym a ocena realizacji zadania przedstawiona jest w wystąpieniu pokontrolnym.

5.             W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wystąpienie pokontrolne zawiera wnioski i zalecenia pokontrolne ze wskazaniem sposobu ich usunięcia.

6.             Podmiot w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosków i zleceń zawiadamia Burmistrza o ich wykonaniu lub przyczynie ich niewykonania.

 

 

 

 

ROZDZIAŁ V

PRZEPISY KOŃCOWE

 

 

§ 18

Do wniosków złożonych i nie rozpatrzonych przed dniem wejścia w życie uchwały, stosuje się przepisy niniejszej uchwały.

 

§ 19

W sprawach nieuregulowanych  niniejszą uchwałą mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, w tym zwłaszcza ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873 ze zmianami).

 

§ 20

Wykonanie uchwały powierz się Burmistrzowi Dobrej.

 

§ 21

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.