Protokół

 

kontroli przeprowadzonej nt. realizacji ustawy w sprawie utrzymywania czystości i porządku w gminie na podstawie Regulaminu Utrzymywania Czystości i Porządku na terenie Gminy i Miasta DOBRA przyjętego Uchwałą nr V/23/97 Rady Miejskiej Dobrej z dnia 16.10.1997 r.

Kontrola zaplanowana została w planie pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Dobrej i zaakceptowana przez Radę w dniu 24.02.2004 r.

 

Kontrolę przeprowadził zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Dobrej w składzie:

radny Kazimierz Jasiński – przewodniczący Komisji

radny Krzysztof Kucharski – zastępca przewodniczącego

radny Michał Błazełek

radny Henryk Gręzicki

radny Andrzej Śmieja.

 

Przedmiot kontroli: realizacja ustawy w sprawie utrzymywania czystości i porządku w gminie.

Data przeprowadzenia kontroli: 2.07.2004 r. i 8.07.2004 r.

Wyjaśnień nt. funkcjonowania utrzymania czystości i porządku w gminie udzielała:

-         p. Małgorzata Osiwała kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Dobrej, która jako pracownik Urzędu Miejskiego w Dobrej prowadziła sprawy ochrony środowiska.

Dane ogólne:

               Rada Miejska Dobrej w dniu 16.10.1997 r. podjęła uchwałę w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobra (nr V/23/97). Powyższą uchwałą ustalono szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i miasta Dobra określone w Regulaminie zawartym w załączniku nr 1 stanowiącym integralną część tej uchwały.

Podkreślono, że naruszenie przepisów podjętej uchwały podlega karze wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

              

            Komisja Rewizyjna omówiła szczegółowe zasady w zakresie utrzymywania czystości i porządku na terenie gminy i miasta Dobra, a w szczególności:

~              wymagania dotyczące czystości i porządku na terenie nieruchomości,

~              rodzaj urządzeń przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych,

~              częstotliwość i sposób usuwania odpadów komunalnych,

~              obowiązek osób utrzymujących zwierzęta domowe i gospodarskie.

 

Stwierdzono, że w myśl podjętej uchwały powinien być dokonywany przegląd stanu czystości i porządku w nieruchomościach oraz wzywani właściciele nieruchomości uchybiających wymaganiom utrzymania ich w czystości i porządku do usuwania zaniedbań i uchybień. Wyniki przeglądu przedkładane miały być, co roku Radzie Miejskiej Dobrej na pierwszej sesji po 31 sierpnia, począwszy od 31.08.1998 r

Uzyskano informację, iż radni otrzymali Sprawozdanie z wykonania postanowień Regulaminu o zachowaniu czystości i porządku w gminie” w latach: 1999, 2000 i 2001.

 

Zwrócono uwagę, iż oczyszczanie przystanków komunikacyjnych ze śniegu i lodu oraz usuwanie odpadów komunalnych, błota i innych zanieczyszczeń na tych terenach należy do obowiązków jednostek użytkujących tereny służące komunikacji publicznej. Wszelkie nieczystości na drogach publicznych należą – do zarządu drogi, a w odniesieniu do pozostałych terenów – do gminy.

 

Zgodnie z regulaminem ustalono, że gromadzenie odpadów komunalnych stałych na terenie nieruchomości może być dokonywane wyłącznie w kontenerach, pojemnikach z przykrywami lub w workach foliowych. Poprzednio można było je gromadzić również w śmietnikach murowanych w miejscach na ten cel wyznaczonych zgodnie z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenia na budowę, jednakże obecnie obowiązujące przepisy takiej możliwości nie przewidują.

 

Komisja stwierdziła, że ustalono częstotliwość wywozu odpadów komunalnych z nieruchomości oraz minimalną ich ilość, która w zabudowie jednorodzinnej powinna wynosić:

~              pojemnik 110 l – raz w miesiącu,

~              śmietnik – raz na pół roku

Dopuszczono wywóz odpadów komunalnych z nieruchomości przez właściciela nieruchomości własnymi środkami po uprzednim zgłoszeniu w Zakładzie GKiM w Dobrej.

W przypadku komunalnych odpadów ciekłych zdecydowano o gromadzeniu ich w zbiornikach (szambach), których wykonanie i użytkowanie nie powinno umożliwiać przenikania zawartości do gleby lub przyłączenie nieruchomości do kanalizacji komunalnej.

Wywóz i unieszkodliwianie odpadów może być dokonywane tylko przez podmioty uprawnione posiadające zezwolenie wydane przez Burmistrza na wykonywanie obowiązków związanych z gromadzeniem, składowaniem i wywozem odpadów komunalnych i wywozu nieczystości płynnych.

 

Komisja Rewizyjna otrzymała informację, że właściciele nieruchomości na żądanie upoważnionego przedstawiciela Burmistrza zobowiązani są do udokumentowania zgodnego z prawem usunięcia z terenu nieruchomości odpadów komunalnych.

Ustalono, że w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie udokumentuje korzystania z usług podmiotów posiadających zezwolenie na wywóz bądź składowanie odpadów komunalnych, obowiązek ten przejmuje gmina pobierając od tych właścicieli nieruchomości opłaty w wysokości 150 % ponoszonych przez gminę kosztów, udokumentowanych rachunkiem podmiotu gospodarczego dokonującego wywozu i unieszkodliwiania odpadów z danej nieruchomości.

 

            Komisja Rewizyjna ustaliła, że w wyniku budowy kanalizacji sanitarnej w Dobrej na ul. Kilińskiego wykonano 34 przykanaliki główne, z czego 4 przykanaliki stanowią podłączenie do bloków komunalnych, w których zamieszkuje 60 rodzin, natomiast do 30 istnieje możliwość przyłączenia min. 51 posesji.

Stwierdzono, że pomimo upływu terminu wykonania przyłączy do kolektora to część osób (23) ich nie wykonała. W roku 2002 na wezwanie pracownika Urzędu Miejskiego w Dobrej złożyli oni wyjaśnienie w sprawie wskazania terminu wykonania przyłączenia do kanalizacji.

 

 

W wyniku przeprowadzonej kontroli wysunięte zostały następujące wnioski:

 

1)           Przeprowadzenie instruktażu dla właścicieli posesji na temat zbiórki i podziału odpadów, z uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych (co to jest odpad niebezpieczny, w jakich pojemnikach go zbierać i przechowywać).

 Nauczanie powinno zostać rozpoczęte od młodzieży szkolnej.

2)           Określenie kryteriów technicznych na usługi odbioru odpadów.

3)           Wyegzekwowanie wykonania przyłączy do sieci kanalizacyjnej.

4)           Zobowiązanie mieszkańców do posiadania umów na wywóz nieczystości z podmiotami wykonującymi powyższe usługi (gmina – przeprowadzenie kontroli rachunków wśród mieszkańców za świadczone usługi).

5)           Prowadzenie rejestru odprowadzania nieczystości przez mieszkańców.

6)           Rozwiązanie sprawy gromadzenia, składowania oraz częstotliwości usuwania odpadów komunalnych z terenu nad obrzeżem zbiornika „Jeziorsko”.

7)           Modernizacja kotłowni na terenie gminy zgodnie z wymogami ochrony środowiska.

8)           Wyegzekwowanie realizacji uchwały Rady Miejskiej Dobrej z dnia 16.10.1997 r. w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobra (nr V/23/97).

9)           Ewidencjonowanie psów.

 

Komisja Rewizyjna stwierdziła, że dnia 30.06.2004 r. uchwałą nr XII/87/04 Rada Miejska w Dobrej uchwaliła Program Ochrony Środowiska dla gminy i Miasta Dobra na lata 2004-2015. Częścią tego Programu jest Wspólny Plan Gospodarki Odpadami gmin członków Związku, przyjęty uchwałą Nr VII/30/04 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z dnia 29 maja 2004 roku w sprawie przyjęcia Wspólnego Planu Gospodarki Odpadami na obszarze działania Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Na podstawie przyjętej uchwały gmina powinna w najbliższym czasie opracować nowy Regulamin utrzymywania czystości i porządku w gminie.

 

 

 

Komisja Rewizyjna

Marianna Ochocka

Burmistrz Dobrej

…………………….

 

Kazimierz Jasiński Przewodniczący

…………………….

Małgorzata Osiwała

Kierownik ZGKiM

 w Dobrej

…………………….

 

Krzysztof Kucharski

Z-ca przewodniczącego

…………………….

 

 

 

Michał Błazełek

Członek

…………………….

 

 

 

Henryk Gręzicki

Członek

…………………….

 

 

 

Andrzej Śmieja

Członek

…………………….