Uchwała Nr XIII/86/04 - w sprawie: ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy dobra
Uchwała nr XIII/86/04
Rady Miejskiej w Dobrej
z dnia 30 czerwca 2004 r.
w sprawie: ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Dobra.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1591 ze zm.) oraz art.21 ust. 3 i 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733 ze zmianami)
Rada Miejska w Dobrej u c h w a l a, co następuje:
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1. Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Dobra.
§ 2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 71, poz. 733 ze zmianami) zwana jest w niniejszej uchwale „ustawą”.
§ 3. 1.Mieszkaniowy zasób gminy Dobra tworzą lokale stanowiące własność komunalną i będące przedmiotem samoistnego posiadania.
2. W skład mieszkaniowego zasobu gminy Dobra wchodzą lokale mieszkalne. Natomiast lokale socjalne i zamienne będą wchodzić w skład zasobu po ich wyodrębnieniu. Wszystkie wymienione powyżej lokale określone są w art.2 ust.1 pkt.4 i 5 ustawy
§ 4. Wynajmującym wyżej wymienione lokale jest gmina Dobra reprezento-wana przez Burmistrza Dobrej lub podmiot przez niego upoważniony.
§ 5. 1. Za złą sytuację materialną rozumie się sytuację osób tworzących
gospodarstwo domowe, gdzie dochód na jedną osobę nie przekracza kryterium dochodowego umożliwiającego ubieganie się o świadczenie z pomocy społecznej
2. Za osobę lub rodzinę nie mającą zaspokojonych potrzeb materialnych rozumie się osobę lub rodzinę nie mającą tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego i zamieszkującą w warunkach przegęszczenia.
3. Za najniższa emeryturę w rozumieniu niniejszej uchwały należy rozumieć kwotę ogłoszoną przez Prezesa ZUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze zmianami (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zmianami).
ROZDZIAŁ II
Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Dobra
§ 7. 1.Gmina Dobra gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym
wynajmuje swoje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie na terenie Gminy Dobra.
2. W wyjątkowych przypadkach Burmistrz Dobrej może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust.1 o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej .
§ 8. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Dobra z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy, mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.
ROZDZIAŁ III
Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych
§ 9. 1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego. Tryb składania wniosku oraz jego wzór określa Burmistrz Dobrej.
2. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy zobowiązany jest Burmistrz Dobrej lub podmiot przez niego upoważniony.
3. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa tylko o Burmistrzu należy przez to rozumieć także podmiot przez niego upoważniony
§ 10. 1.Sposób przyjmowania i załatwiania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny,
2. Tworzy się roczny wykaz osób zakwalifikowanych do przydziału lokali mieszkalnych, socjalnych i zamiennych, który jest jawny.
3. Lista wolnych lokali mieszkalnych i socjalnych i zamiennych jest jawna.
4. Burmistrz powołuje społeczną komisję mieszkaniową w składzie do 5 osób.
ROZDZIAŁ IV
Kryteria wyboru osób ubiegających się o najem lokali mieszkalnych, socjalnych i zamiennych.
§ 11. 1. Osoba ubiegająca się o wynajem lokalu będzie kwalifikowana do zawarcia umowy najmu w pierwszej kolejności jeżeli spełnia jeden z warunków :
1) utraciła mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru, przy czym zawarcie umowy następuje na czas trwania remontu zniszczonego lokalu lub czas nieokreślony w sytuacji całkowitego zniszczenia a sytuacja materialna nie pozwala jej na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku,
2) opuściła dom dziecka, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczą, rodzinę zastępczą w wyniku osiągnięcia pełnoletności a jest pozbawiona możliwości zamieszkania w swoim rodzinnym domu.
3) pozostaje w trudnych warunkach mieszkaniowych – należy przez to rozumieć przebywanie w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt
4) której sytuacja zdrowotna (rodzaj schorzeń, niezdolność do samodzielnej egzystencji, szczególne zalecenia lekarskie itp.) lub członków jej rodziny wskazywałaby na zmianę warunków mieszkaniowych np. większa powierzchnia mieszkalna, wyższy standard czy lokal na niższej kondygnacji,
5) która nie ma zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych a jednocześnie jej sytuacja materialna uniemożliwia wynajęcie lokalu na wolnym rynku.
2. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom:
1) oczekującym na lokal socjalny, z tytułu wyroku sądowego,
2) oczekującym na lokal socjalny, z uwagi na sytuację materialną i warunki zamieszkiwania (powierzchnia mieszkalna mniejsza niż 5 m2 na osobę)
§ 12. Osoby zamieszkujące w lokalach mieszkalnych z zasobu mieszkanio-wego gminy nie opłacające czynszu i opłat, a zajmujące lokale o dużej powierzchni (przekraczającej 10 m2 na osobę powierzchni mieszkalnej) mogą być przekwaterowane do lokali socjalnych jednakże nie mniejszych niż zapewniających 5 m2 na osobę powierzchni mieszkalnej.
§ 13. Osoba, która otrzymała propozycję zawarcia umowy najmu mieszkania z zasobu mieszkaniowego gminy, może jeden raz odmówić jego przyjęcia. Druga odmowa powoduje wykreślenie z rejestru oczekujących na mieszkanie z zasobu komunalnego.
§ 14. W wyjątkowych przypadkach uwzględniając szczególną sytuację rodzi-nno-mieszkaniową wnioskodawcy bądź szczególne okoliczności sprawy, Burmistrz Dobrej może zmienić kolejność zawierania umów, po uprzednim poinformowaniu komisji mieszkaniowej.
ROZDZIAŁ V
Warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy.
§ 15. 1.Najemcy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą dokonywać zamiany zajmowanych lokali z wyjątkiem lokali socjalnych.
1. Zamiana może być dokonana po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody wynajmującego.
2. Wynajmujący odmówi zgody na dokonanie zamiany w przypadku gdy:
1) którakolwiek z osób ubiegających się o zamianę nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu,
2) którakolwiek z osób (najemców) ubiegających się o zamianę zalega z zapłatą należności czynszowych,
3) w wyniku zamiany, w którymkolwiek z lokali, doszłoby do sytuacji zamieszkiwania w warunkach przegęszczenia tzn. że na jednego mieszkańca nie może przypadać mniej niż:
a) 5 m2 powierzchni mieszkalnej w gospodarstwach wieloosobowych
b) 12 m2 powierzchni mieszkalnej w gospodarstwach jednoosobowych
c) 6 m2 powierzchni mieszkalnej w gospodarstwach dwuosobowych
3. Wynajmujący będzie zawierał umowy najmu z najemcami w terminie 5 dni od dnia wskazanego przy wyrażaniu zgody.
ROZDZIAŁ VI
Zwiększanie mieszkaniowego zasobu miasta i gminy Dobra
poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne
§ 16. Mieszkaniowy zasób gminy i miasta Dobra można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń nie wchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych usytuowanych w obiektach stanowiących własność miasta i gminy Dobra, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.
§ 17. Adaptacja, o której mowa w § 12 polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych.
§ 18. Obiekty budowlane i lokale przewidziane do wymienionych w § 13 robót budowlanych typują zarządcy budynków.
§ 19. Po wytypowaniu obiektów budowlanych i lokali zarządca musi uzyskać pozytywną opinię urbanistyczną- architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia inwestycji budowlanej.
§ 20. Załatwienie spraw dotyczących zawarcia umowy o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu z przeznaczeniem na adaptację musi być poprzedzone złożeniem wniosku. Tryb składania wniosku oraz wzór określa Burmistrz Dobrej.
§ 21. Na podstawie wymaganych ekspertyz i projektów technicznych osoba ubiegająca się o adaptację zawiera z zarządcą umowę o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu.
§ 22. W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępniania obiektu budowlanego i lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym związane.
§ 23. Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu, inwestor, z którym zawarto umowę na udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu otrzymuje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.
§ 24. Wynajmujący może również zaproponować zawarcie umowy najmu lokalu, stanowiącego własność gminy z najemcami lokalu, na opróżniony lokal przyległy, który nie spełnia warunków samodzielnego lokalu mieszkalnego lub socjalnego.
ROZDZIAŁ VII
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wystąpiły po śmierci najemcy.
§ 25. Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy ze zstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:
a) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,
b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpiłoby przegęszczenie (poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę).
§ 26. 1. Osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu z mocy ustawy po śmierci najemcy lokalu mieszkalnego mogą wystąpić z wnioskiem do Burmistrza Dobrej o zawarcie umowy pod warunkiem, że mieszkały z najemcą stale przez okres 10 lat do chwili jego śmierci.
2. Burmistrz może zawrzeć umowę najmu biorąc pod uwagę kryterium określone w rozdziale IV § 11 pkt 5.
3. W przypadku odmowy zawarcia umowy Burmistrz wyznacza termin na opuszczenie lokalu.
ROZDZIAŁ VIII
Kryteria oddawania w najem
lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80m2
§ 27. 1. O wynajem lokalu o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą się ubiegać osoby, które:
1) osiągają dochody nie niższe niż 200% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego, natomiast w gospodarstwach jednoosobowych nie niższe niż 250% najniższej emerytury
2) ze względu na ilość osób w rodzinie przy zapewnieniu na osobę minimum 5 m2 powierzchni mieszkalnej, zakwalifikują się do przydziału takiego lokalu.
ROZDZIAŁ IX
Postanowienia końcowe
§ 28. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dobrej
§ 29. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
ROZDZIAŁ VII
Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Magdalena Kominiarczyk |
Data wprowadzenia: | 2004-08-17 12:28:08 |
Opublikował: | Magdalena Kominiarczyk |
Data publikacji: | 2004-08-17 12:31:03 |
Ostatnia zmiana: | 2004-08-17 12:31:03 |
Ilość wyświetleń: | 2888 |