Uchwała Nr IX/63/03

Rady Miejskiej w Dobrej

z dnia 8 grudnia 2003 r. 

 

w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu

(z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych

 

Na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zmianami) art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zmianami)

Rada Miejska w Dobrej uchwala, co następuje :

 

§ 1

 

Ustala się dla miasta i gminy Dobra :

1)      liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w ilości 40.

2)      liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w ilości 8.

 

§ 2

 

Ustala się następujące zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

1.      Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona :

1)       w placówkach handlowych (sklepy)

2)       w placówkach gastronomicznych

3)       na imprezach na otwartym powietrzu

2.      Przedsiębiorca posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży może sprzedawać napoje alkoholowe także w ogródku gastronomicznym tj. wyodrębnionej przestrzeni zorganizowanej na wolnym powietrzu bezpośrednio przy granicy lokalu.

3.      Przedsiębiorca posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży  może sprzedawać i podawać alkohol także w ogródku gastronomicznym usytuowanym przy granicy punktu sprzedaży po uzyskaniu odrębnego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.

4.      Utworzenie ogródka gastronomicznego przez przedsiębiorcę określonego w pkt. 1 poza terenem przyległym do punktu sprzedaży wymaga odrębnego zezwolenia.

5.      W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4 przedsiębiorca musi posiadać  tytuł prawny do terenu, na którym prowadzony jest ogródek.

 

 

 

6.      Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na podstawie jednorazowego zezwolenia może być prowadzona na imprezach na otwartym powietrzu na stoiskach usytuowanych  na placach miejskich i wiejskich, stadionie sportowym, placach OSP pod warunkiem ich spożywania w obrębie stoiskach oraz w pomieszczeniach podczas zabaw publicznych.

 

§ 3

 

1.      Zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, o których mowa w uchwale nie stosuje się do już istniejących punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

2.      Zezwolenia udzielone przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały zachowują moc do czasu upływu terminu ich ważności.

3.      Do spraw o wydanie zezwoleń wszczętych a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały mają zastosowanie przepisy niniejszej uchwały.

 

§ 4

 

Tracą moc :

  1. Uchwała Nr IV/37/98 Rady Miejskiej Dobrej z dnia 2 czerwca 1998 r. w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu spożywania napojów alkoholowych na obszarze miasta Dobra.
  2. Uchwała Nr XII/97/99 Rady Miejskiej w Dobrej z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa ) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
  3. Uchwała Nr XII/98/99 Rady Miejskiej w Dobrej z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie usytuowania na terenie gminy i miasta Dobra miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz warunków sprzedaży tych napojów.

 

§ 5

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dobrej.

 

§ 6

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.